تبلیغات
...پاورقی فرهنگ و ارتباطات - سیاست‌گذاری عمومی|هسته‌ای چه شود؟
 
...پاورقی فرهنگ و ارتباطات
حرف‌های زده نشده در حوزه معارف اسلامی، دین، حکومت (سیاست‌گذاری عمومی)، جامعه اسلامی، فرهنگ و ارتباطات
امروز خیلی دلم می‌خواست پس از مدت‌ها یک بار دیگر حضور در فضای دانشجویی را تکرار کنم و در تجمع «مطالبه احقاق حقوق ملی در قضیه هسته‌ای» به مشاهده نشاط شور اسلامی نسل‌های جدید انقلاب بنشینم. ناباورانه یک ساعت پیش از برگزاری تجمع خبر لغو مجوز را شنیدم و به ادامه ترجمه مقاله برای کلاس مسائل و سیاست‌های فرهنگی و ارتباطی ایران مشغول شدم. به این ترتیب، گفته می‌شود که بار دیگر دولت برخلاف تصریحات صریح اسلام و قانون اسلامی، از مردمی بودن حکومت خودش جلوگیری کرده است.

انرژی هسته ای

در قضیه هسته‌ای ایران چند رویکرد وجود دارد.
برخی آن را چیز باارزشی نمی‌دانند و ایستادگی مردم و نظام به پای آن را به صلاح نمی‌بینند.
برخی هرگونه تاخیر در این زمینه را جبران‌ناپذیر می‌دانند و از عواقب وحشتناک عقب‌ماندگی علمی و فنی ایران سخن می‌رانند.
برخی مفید و ضروری بودن آن را می‌پذیرند، اما در شرایط کنونی حاضرند بر سر آن معامله بکنند، عقب بکشند و امتیاز بدهند.

خب، چه باید کرد؟ یکی از دیدگاه‌ها برگزیده شود یا تلاش شود تا دیدگاه‌ها به هم نزدیک شود؟  هرچند در روز تحلیف، حجت الاسلام حسن روحانی در عباراتی به یادماندنی به خدا پناه برد از این که دهان منتقدان را ببندند، اما برخی معتقدند دولت، هیچ فضایی را برای شنیدن نظر مخالف باقی نگذاشته است. آن‌چه روشن است، تاکید رهبری است بر همگرا کردن رویکردها:
«همدلی لازم است؛ همدلی را باید به‌وجود آورد؛ همدلی را باید رشد داد. این توصیه‌ی من به همه است. الان فرصت خوبی است برای همدلی؛ یک عدّه‌ای مخالفند، یک عدّه‌ای اعتراض دارند؛ خیلی خب، مسئولین ما که مردمان صادقی هستند، مردمان علاقه‌مند به منافع ملّی‌اند، بسیار خب، یک جمعی از مخالفین را ــ از آن افرادی را که شاخصند ــ دعوت کنند، حرفهای آنها را بشنوند؛ ای بسا در حرفهای آنها یک نکته‌ای باشد که این نکته را اگر رعایت کنند، کارشان بهتر پیش برود؛ اگر چنانچه نکته‌ای هم نبود، آنها را قانع کنند؛ این میشود همدلی؛ این میشود یکسان‌سازی دلها و احساسها، و به تبع آن عملها. به نظر من بنشینند، بشنوند، بحث کنند. حالا ممکن است بگویند آقا ما سه ماه بیشتر زمان نداریم؛ خب، حالا سه ماه بشود چهار ماه، آسمان که به زمین نمی‌آید؛ چه اشکالی دارد؟ کمااینکه آنها در یک برهه‌ی دیگری هفت ماه زمان را عقب انداختند.»

خب، نظر رهبری چیست؟
1- دولت، چهره های شاخص مخالف را دعوت کند. آیا این کار را کرده است؟ 
2-دولت نکته‌های منتقدان شاخص را بشنود. شنیدن حرف‌های منتقدان ممکن است مفید باشد و کار دولت بهتر پیش رود.
3- شنیدن حرف‌های منتقدان شاخص حتی ممکن است مفید نباشد، ولی از باب همدلی، دولت وظیفه دارد آن‌ها را قانع کند.
4- یک‌سان‌سازی دل‌ها و احساس‌ها مقدم شده است بر یکی شدن عمل. 
5- باز هم راهبرد رهبری، نشستن و بحث کردن است؛ هر چند این صحبت کردن‌ها بیش از سه ماه طول بکشد.

رهبری پیش‌تر، مسئولان را مکلف کردند در محافل دانشجویی حضور یابند و پاسخ دانشجویان را در حوزه‌های گوناگون بدهند.

یادش بخیر. در دوره کارشناسی ما، مسئولان زیادی به دانشگاه امام صادق علیه السلام آمدند و عمدتا مورد انتقادهای گوناگون دانشجویی قرار گرفتند. وزیر کشور وقت در قضیه تاسوکی واقعا محاکمه شد. اما می‌گویند (+) متاسفانه مسئولان دولتی حتی در قضیه‌ای به اهمیت هسته‌ای حاضر به پاسخ‌گویی به سوالات دانشجویان، حتی به صورت غیرحضوری و کتبی نشده‌اند(+)، نامه‌های متعدد دانشجویان و سوالات آنان بی‌جواب مانده است؛ همان‌گونه که نشست‌های شنیدن نکته‌های منتقدان شاخص برگزار نشده است. از سال همدلی کمتر از 10 ماه مانده است.

ایده این مطلب از کلاس امروز مسائل و سیاست‌ها گرفته شده است.
نوع مطلب: معارف‌اسلامی‌وفرهنگ‌وارتباطات، دانشگاه‌امام‌صادق‌علیه‌السلام، اجتماعی‌سیاسی، 
برچسب‌ها: فناوری هسته‌ای، سیاست‌گذاری عمومی، سال همدلی و همزبانی دولت و ملت، حجت الاسلام حسن روحانی، تحلیف ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، پاسخ‌گویی مسئولان به دانشجویان، کلاس مسائل و سیاست‌های فرهنگی و ارتباطی ایران،
پیوندهای مرتبط:


دوشنبه 4 خرداد 1394 01:46 ب.ظ
سلام دوست قدیمی
بعد مدتها گفتم یه سری بزنم به وبلاگ همکلاسی
تا جایی که من میبینم منتقدین در رسانه ملی، روزنامه ها، تریبون مجلس، دانشگاه ها، بیلبوردهای شهرداری، نماز جمعه، مناظرات، وبلاگ ها، خبرگزاری ها، شبکه های اجتماعی و امثالهم حرفهایشان را میزنند. دقیقا دهانشان کجا بسته است؟ از نظر منکه زبانشان از اتوبان تهران-کرج هم درازتر است! کدام منتقد سیاستهای هسته ای به زندان افتاده یا حتی مورد شکایت دولت قرار گرفته؟
در نقطه مقابل چند نفر هستند که جرات داشته باشند که به سیاستهای هسته ای پیشا روحانی انتقاد کنند؟ بجز مسوولان ارشد مملکتی و البته صادق زیباکلام، چه کسی هست برای انتقاد از رویکرد بی نتیجه سعید جلیلی و یاران انتقاد کنه؟
اصلا هسته ای به کنار! چه کسی در این مملکت واقعا میتونه سیاست های کلان نظام رو نقد کنه؟
اون مسوولینی که به دانشگاه ما اومدن هیچ دانشگاه دیگری جرات نداشتن برن! ولی من بهت میگم که به عنوان دانشجوی دانشگاه تهران وقتی میخواستیم بریم و از رئیس جمهور در دانشگاه خودمان حمایت کنیم جلوی راهمان را بستند!!!
جریان اصولگرایی هیچ عقیده ای به آزادی بیان ندارد اما جرات گفتن این جمله را به خود نمی دهد.
حمید درویشی شاهکلاییسلام بر شما

به وبلاگ ساده من اجازه انتقاد داده نشده است و با خود من برخورد شده است. بنابراین، این که به منتقدان اجازه داده می‌شود، گزاره کلی و نادرستی است.

من از هیچ یک از دو جریان اصول گرایی و اصلاح طلبی و نظایر آن‌ها حمایت نمی‌کنم؛ من نگاه می‌کنم ببینم با کدام یک از افراد و گفتمان‌های موجود، احساس قرابت فکری و فرهنگی بیشتری می‌کنم. هم چنین گاهی هم علی رغم فقدان قرابت فکری و فرهنگی، صرفا به خاطر دفاع از مظلوم، از فرد یا گروهی که دل خوشی از آن ندارم، حمایت می‌کنم.

این که جریان اصول گرا انتقادپذیر نیست و اعتقاد چندانی به آزادی بیان ندارد، کم و بیش مورد قبول من هم است.

نقد خیرخواهانه و هم غیرمنصفانه سیاست‌های نظام، کم و بیش انجام شده و می‌شود. خوب است سازوکارهای شناخته شده و مدونی برای آن وجود داشته باشد تا دانش آموختگان علوم اجتماعی احساس نکنند این سیاست‌ها نقدناپذیرند.

جالب است برایم که در دانشگاه تهران، اجازه حمایت از رئیس جمهور را نداده اند. این روزها تصاویری از دانشگاه تهران دیدم که به بهانه دوم خرداد، همایش برگزار کردند و عکسهای بزرگی از آقایان میرحسین موسوی، کروبی، خاتمی و خانم رهنورد را در جلوی سن نصب کرده بودند.

آقا وحید! مشتاق دیدار.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

*وب‌نوشت حمید درویشی شاهکلائی،
*متولد شیرگاه (سوادکوه شمالی) مازندران،
*دانش‌آموخته دوره سوم کارشناسی ارشد پیوسته رشته «معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات» دانشگاه امام صادق علیه السلام.
*دانشجوی پنجمین دوره دکتری فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام.
*اولین «رتبه یک» کنکور سراسری دکتری علوم ارتباطات (1390).
*مؤسس قرارگاه نشریات حیات و سردبیر سابق ماه‌نامه فرهنگی سیاسی حیات، نشریه بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام، سال بیست و یکم و بیست و دوم.
*معاون سابق آموزش و معاون سابق ارتباطات مرکز آموزش‌های مجازی بسیج مستضعفین
*پژوهش‌گر برتر مرکز مطالعات راهبردی تربیت اسلامی (1394)
*با افتخارتر از همه: برادرزاده سردار سپاه اسلام، پاسدار شهید برزو درویشی.
* وبلاگ پاورقی فرهنگ و ارتباطات به متن‎‌ها و حاشیه‌های فرهنگ و ارتباطات با اولویت انقلاب اسلامی و علاقه نویسنده می‌پردازد.

مدیر وبلاگ : مدیر وبنوشت
پیوندهای روزانه
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین روزآمد :